Pension Reiterhaus – Sommer
Hotel beskrivelse
Velkommen til Pension Reiterhaus
Thinggaards hyggelige lille Bed & Breakfast Reiterhaus drives af et dansk værtspar. De er behjælpelige under hele jeres sommerferie i Wagrain og deler de altid gerne ud af gode råd til området, barer og hvor de bedste restauranter findes. Huset ligger midt i det hyggelige centrum, lige overfor et lille torv. Indenfor 5 minutter på gåben findes supermarkeder, caféer, restauranter og forskellige butikker. Herfra skal den lille å blot krydses for at nå til en af hovedlifterne. Reiterhaus huset tilbyder også lejligheder.
Et ophold på Pension Reiterhaus er altid inkluderet morgenmad. Hver morgen vil i starten jeres dag med en velsmagende morgenmadsbuffet, serveret i morgenrestauranten, der giver jer energi til resten af dagen. Pension Reiterhaus har en hyggelig opholdsstue, som hver dag er tilgængelig for alle gæster. Det er bestemt et oplagt sted at mødes efter en god dag, uanset om man rejser et par stykker eller som en større gruppe. Der er gratis WiFi i hele huset.
Salzburger Sportwelt Card – Gæstekort
Bor du på hotel Grafenwirt, Pension Reiterhaus eller Apartment Reiterhaus får du inkluderet et Salzburger Sportwelt Card – gæstekort, der giver adgang til en masse aktiviteter i området Wagrain-Kelinarl. Med kortet får du dagligt entré til Wasserwelt Wagrain, vandreture med guide og rabat på en masse andre aktiviteter. Vær opmærksom på dette er ikke er liftkort.
Sommer Card
Bor du på hotel Grafenwirt, Pension Reiterhaus eller Apartment Reiterhaus får du inkluderet et Sommer Card der giver adgang til en masse aktiviteter i området Wagrain-Kelinarl. Med kortet får du dagligt entré til Wasserwelt Wagrain, vandreture med guide og rabat på en masse andre aktiviteter. Vær opmærksom på det ikke gælder som liftkort.
Parkering
Der er privatparkering mod gebyr ikke langt fra Pension Reiterhaus. Dette kan bestilles hjemmefra ved at kontakte Thinggaard.
Værelser
Fakta
Fakta om Pension Reiterhaus
| Sommer Card | Inkluderet |
| Pension | Morgenmad |
| Håndklæder | Inkluderet |
| Linned | Inkluderet |
| Rengøring | Inkluderet |
| Parkering | Ja(Mod betaling) |
Faciliteter
| Lounge | Ja |
| Bar | Ja |
| Wi-Fi | Gratis |
| Wellness | Nej |
| Pool | Nej |
Afstande
| Til nærmeste lift | 500 m |
| Centrum | 50 m |
| Indkøb | 300 m |
| Cykeludlejning | 3,4 km |
| Adventure Pool Wasserwelt | 850 m |
| Tennisplads | 900 m |
Beliggenhed
Pension Reiterhaus