Les Balcons Platinum – Les Balcons
Hotel beskrivelse
Det 5-stjernede Les Balcons Platinium ligger i den øvre del af Val Thorens. Her tilbyder en ægte afslappende oplevelse med luksuriøse lejligheder til 2 til 12 personer med balkon og panoramaudsigt over dalen. Efter en lang dag på ski kan du benyttes huset spa med sauna og hammam eller du kan benyttet det store 600 m2 store spaområde i Residence Les Balcons de Val Thorens. Her er pool med udsigt over bjergene, sauna, hammam, børnepool, træningsrum og to områder til alslapning.
Bor du på Les Balcons Plantinium bor du tæt på pisterne med ski-in/ ski-out. Der er restaurant, supermarked og skibutik ikke langt fra huset.
Spa Platinium
Boblebad med 8 pladser, sauna og hammam
Spa Les Balcons
Opvarmet pool, 2 boblebade med jetstråler,
sauna, hammam, fitnessrum
Adgang til poolen er begrænset for børn
Boblebad, sauna og fitness er ikke tilladt for børn under 16 år
Wellnessområde
Krops- og ansigtsbehandlinger (mod tillæg)
Ingen adgang for børn under 18 år
Se åbningstiderne på stedet
Depositum:
800 € pr. lejlighed
Skal lægges i receptionen ved ankomst.
Turist skat:
3,85 € pr. dag/pr. voksen (+18 år)
Skal betales i receptionen ved ankomst.
Værelser
Fakta
Fakta Les Balcons de Val Thorens
| Liftkort | Inkluderet |
| Pension | Kan tilkøbes-se under “Rabatter og tillæg” |
| Afstand til lift | 600 m |
| Afstand til piste | 50 m |
| Afstand til Centrum | 650 m |
| Afstand til skibus | 50 m |
| Slutrengøring | Inkluderet (ekskl. køkken) |
| Håndklæder | Inkluderet |
| Sengelinned | Inkluderet |
| Internet | Inkluderet |
| Reception | Ja |
| Restaurant | Nej |
| Pool | Ja |
| Bar | Ja |
| Wellness | Ja |
| Parkering | Tilkøb € 91 pr. bil pr. uge |
Beliggenhed
Rabatter og tillæg
Mulighed for tilkøb af pension
For en ekstra komfortabel ferie tilbyder vi mulighed for at tilkøbe pension på jeres ophold:
7 x aftensmad (forret, hovedret og dessert):
1.785 kr. pr. voksen · 945 kr. pr. barn
7 dages halvpension (morgenmad og aftensmad):
2.625 kr. pr. voksen · 1.470 kr. pr. barn
Nytårsaften fejres med en særlig middag arrangeret af restauranten L’Auberge.
Tillæg: 338 kr. pr. voksen · 758 kr. pr. barn
Børnepriser gælder for børn mellem 3 og 11 år (inkl.). Børn mellem 0 og 2 år (inkl.) spiser gratis.
Pension skal bestilles senest 2 uger før ankomst.