Hotel Post
Hotel beskrivelse
Det 4-stjernede Hotel Post er et dejligt hotel med en rigtig god beliggenhed i Bad Gastein og i gåafstand til skiliften Stubnerkogel. Hotellet har egen restaurant Bellini Bar og Restaurant, der serverer god italiensk inspireret mad. Hotellet er et godt valg for voksne og par der ønsker et godt og centralt og beliggende hotel i Bad Gastein.
Gæster på Hotel Post kan benytte spaafdelingen på Hotel Salzburger Hof, der er beliggende 5 minutters gang fra hotellet. I Spaafdelingen kan er swimmingpool, spabad og sauna.
Opholdet på Hotel Post er inklusiv halvpension og der serveres hver aften en 5 rettes middag i hotellets restaurant. Aftensmad er inkluderet 6 dage – hotellets restaurant har lukket onsdag aften.
Værelser
Fakta
Fakta om Hotel Post
| Liftkort | Inkluderet |
| Pension | Morgenmad + 6 x aftensmad* |
| Håndklæder | Ja |
| Linned | Ja |
| Rengøring | Ja |
| Parkering | Ja |
* Opholdet er med 6 x aftensmad og hotellet restaurant er lukket onsdag aften. Derfor skal du selv sørge for aftensmad denne aften.
Faciliteter
| Lounge | Ja |
| Bar | Ja |
| Skirum | Ja |
| WiFi | Ja |
| Wellness | Ja* |
| Pool | Nej |
* Hotellet har ikke egen spaafdeling, men du kan frit benytte dig af spaen på Hotel Salzburger Hof.
Afstande
| Til pist | 400 m |
| Til lift | 400 m |
| Centrum | 350 m |
| Skibus | 150 m |
| Indkøb | 350 m |
| Sportsudstyr | 400 m |