Hotel les Suites du Montana*****-Le Lac
Hotel beskrivelse
Les Suites du Monatana er beliggende i hjertet af Tignes med direkte adgang til pisterne med bjrgene i bagrunden. Hotellet er 5-stjernet med en raffineret, varm og hyggelig atmosfære.
Her tilbydes lukseriøse, rummelige suiter i traditionel alpestil og badeværelser med egen sauna. Bor du her har du adgang til hotellets spaafdeling der med indendørs pool, sauna, hammam og whirlpool.
Hotellet har Ski-in/ ski-out og der er kun 5 minutters gang til skiskole.
Morgenmad er inkluderet i opholdet og der kan tilkøbes aftensmad, hvis du ikke selv vil stå for maden.
Værelser
I Les Suites du Montana kan Thinggaard tilbyde:
Suite
Denne suite er komfortabelt indrettet med et soveværelse med dobbeltseng og et badeværelse med hydromassagebad og sauna. Derudover er der en opholdsstue med pejs eller brændeovn samt en balkon. Der er mulighed for at tilføje en ekstra seng til et barn eller en babyseng.
Maks. 3 personer (2 voksne og 1 barn).
Privilege Suite
Denne rummelige suite byder på et soveværelse med dobbeltseng (kan opdeles i to enkeltsenge efter ønske) og et badeværelse med hydromassagebad og sauna, et ekstra soveværelse med to enkeltsenge og eget badeværelse, en opholdsstue med pejs eller brændeovn samt balkon. Nogle af suiterne er i to etager (duplex).
Maks. 4 personer (4 voksne eller 2 voksne og 2 børn).
Én suite er tilgængelig for personer med nedsat mobilitet.
Suiterne er indrettet i forskellige stilarter som provencalsk, savoyardisk og østrigsk – så der er noget for enhver smag.
Suite-faciliteter
Velkomstprodukter
Balkon
Badekar
Sauna
Hårtørrer
Fladskærms-tv
Velkomstbakke med elkedel og Nespresso-maskine (te og kaffe)
Badekåbe og tøfler
Minibar
Værdiboks
Turistskat, skal betales i hotellets reception:
3,85 € pr. person (+18 år) pr. nat indtil 31.12.2025
Med forbehold for lovændringer
Fakta
Fakta Les Suites du Montana
| Liftkort | Inkluderet |
| Pension | Morgenmad |
| Afstand til lift | 450 m |
| Afstand til piste | 0 m |
| Afstand til centrum | 700 m |
| Afstand til skibus | 700 m |
| Reception | Ja |
| Restaurant | Ja |
| Slutrengøring | Inkluderet |
| Håndklæder & sengelinned | Inkluderet |
| Internet | Inkluderet |
| Pool | Ja |
| Bar | Ja |
| Wellness | Ja |
| Parkering | Ja |