Hôtel Les Campanules**** – Le Lac
Hotel beskrivelse
Det 4-stjernede Hotel Les Campanules ligger i 2100 meters højde i Tignes Les Lac og har i mere 3 generationer budt gæster velkommen til Tignes. Fra hotellets terrasse, udendørs pool og en stor del af værelserne, er der udsigt til søen og gletsjeren Grande Motte.
Med hotellets gode placering er der ikke langt til piste og lift. Butikker, barer og restauranter ligger i gåafstand til hotellet.
Hotellet har en dejlig wellness afdeling med en opvarmet udendørs pool, sauna og tyrkisk bad. For dem der ønsker ekstra forkælelse tilbydes der forskellige spabehandlinger.
Hotel Les Campanules har en flot restaurant og et loungeområde. Opholdet inkluderer morgenmad og det er muligt at tilkøbe aftensmad.
Værelser
Thinggaard kan tilbyde nedenstående værelser på Hotel Les Campanules:
Comfort-værelser
10 værelser – 15 til 22 m²
Værelserne vender mod landsbyen med udsigt til kirken og de omkringliggende bygninger. De er indrettet med en dobbeltseng (eller to enkeltsenge ved forespørgsel), badeværelse med badekar og separat toilet. Nogle værelser har balkon.
Maks. 2 personer (2 voksne)
Privilege-værelser på 18 til 20 m²
Nyrenoverede værelser med panoramaudsigt til Grande Motte-gletsjeren og søen i Tignes. De er udstyret med en dobbeltseng (eller to enkeltsenge ved forespørgsel), badeværelse med badekar og separat toilet (enten udenfor badeværelset eller bag dør), samt balkon.
Maks. 2 personer (2 voksne)
Familieværelser på 25 til 30 m²
Store værelser med udsigt til enten kirken og landsbyen eller søen. Indrettet med dobbeltseng (eller to enkeltsenge), separat entré med enkeltseng eller to køjesenge, badeværelse med badekar og separat toilet. Den øverste køje anbefales ikke til børn under 6 år.
Maks. 4 personer (2 voksne og 2 børn)
Junior Mezzanine-suiter på 29 til 37 m²
Suiter på 4. etage med badeværelse med badekar og separat toilet. På mezzaninen findes en dobbeltseng (eller to enkeltsenge), og i opholdsstuen er der to eller tre komfortable sovesofaer. Balkonen har enten sydvendt udsigt til pisterne, søen og Grande Motte-gletsjeren, eller nordvendt udsigt til landsbyen.
Maks. 4 personer (4 voksne eller 2 voksne og 2 børn)
Privilege-suiter på ca. 35 m²
Nyrenoverede suiter på 1. etage. Indrettet med dobbeltseng, opholdsstue med to komfortable sovesofaer, stort badeværelse med italiensk bruser og spabad samt separat toilet. Balkon mod syd med panoramaudsigt over Grande Motte-gletsjeren og søen i Tignes.
Maks. 4 personer (2 voksne og 2 børn)
Faciliteter på værelset
Velkomstprodukter
Badekar eller bruser
Hårtørrer
Fladskærms-TV
Badekåbe og tøfler
Værdiboks
Turistskat, skal betales i hotellets reception
2,86 € pr. person (+18 år) pr. nat indtil 31.12.2025
Med forbehold for ændringer ifølge gældende lovgivning.
Fakta
Fakta Hotel Les Campanules
| Liftkort | Inkluderet |
| Pension | Morgenmad |
| Afstand til lift | 300 m |
| Afstand til piste | 200 m |
| Afstand til centrum | 100 m |
| Afstand til skibus | 100 m |
| Reception | Ja |
| Restaurant | Ja |
| Slutrengøring | Inkluderet |
| Håndklæder & sengelinned | Inkluderet |
| Internet | Inkluderet |
| Pool | Ja |
| Bar | Ja |
| Wellness | Ja |
| Parkering | Ja |