Hotel Le Taos – Le Lac
Hotel beskrivelse
Hotel Le Taos er beliggende i 2000 meters højde i Tignes Le Lac med panoramaudsigt til omkringliggende bjerge. Hotellet byder velkommen i enkle og rolige omgivelser. Med direkte adgang til piste og tæt på liften bor du perfekt i Tignes.
Hotellet har en stort spaområde med sauna, hammam og pool hvor du kan slappe af efter en dag på ski. Hotellet har desuden en bar og loungeområde. Opholdet på Hotel Le Taos er inklusiv morgenmad.
Hotel Le Taos har 13 suiter der alle er rummelige og hyggeligt indrettet. Taos giver dig mulighed for et ekstraordinært ophold med familie og venner i hjertet af alperne.
Værelser
I Hotel Le Taos kan Thinggaard tilbyde:
Dobbeltværelse:
Dette værelse er på ca. 20 m2 med dobbeltseng eller 2 enkeltsenge. Der er et bad/ toilet, hårtørrer, TV, safe, kaffemaskine og elkedel.
Dobbeltværelse – Superior:
Værelse på 25 m2 med dobbeltseng eller 2 enkeltseng. Der er et bad/ toilet, hårtørrer, TV, safe, kaffemaskine og elkedel.
Juniorsuite til 2-3 personer:
Suite på 28 m2 med 1 dobbeltseng og 1 enkeltseng. Der er et bad/ toilet, hårtørrer, TV, safe, kaffemaskine og elkedel.
Fakta
Fakta Hotel Le Taos
| Liftkort | Inkluderet |
| Pension | Morgenmad |
| Afstand til lift | 250 m |
| Afstand til piste | 200 m |
| Afstand til centrum | 50 m |
| Afstand til skibus | – |
| Reception | Ja |
| Restaurant | Nej |
| Slutrengøring | Inkluderet, undtagen køkken |
| Sengelinned/ håndklæder | Inkluderet |
| Internet | Gratis |
| Pool | Ja |
| Bar | Ja |
| Wellness | Ja |
| Parkering | Ja, mod betaling |