Hotel Le Hameau du Kashmir – Grand Rue
Hotel beskrivelse
I en højde af 2300 meter ligger Hotel Le Hameau du Kashmir i rolige omgivelser med en smuk panoramaudsigt til bjergene. Hotellet har en ideel beliggenhed med direkte adgang til pisterne.
Her tilbydes 53 suiter med plads fra 2 til 5 personer med en varm og hyggelig atmosfære. Alle suiter er rummelige og har eget køkken.
Hotel Le Hameau du Kashmir indbyder til en dejlig skiferie med en masse faciliteter som restaurant, bar, adgang til pool og sauna. Morgenmad bestående af buffet er inkluderet i prisen og aftensmad kan tilkøbes hvis du ikke selv vil stå for dette.
Værelser
Fakta
Fakta Hotel Le Hameau du Kashmir
| Liftkort | Inkluderet |
| Pension | Morgenmad |
| Sengelinned / håndklæder | Inkluderet |
| Slutrengøring | Inkluderet |
| Parkering | Ja, mod betaling |
| Lounge | Ja |
| Bar | Ja |
| Skirum | Ja |
| Wi-Fi | Gratis* |
| Wellness | Ja |
| Pool | Ja |
| Til piste | 20 m |
| Til lift | 20 m |
| Centrum | 600 m |
| Skibus | 0 m |
| Indkøb | 600 m |
| Skileje | 600 m |
* Internet er til en enhed pr. lejlighed
Beliggenhed
Rabatter og tillæg
Mulighed for halvpension
Det er muligt at tilkøbe halvpension med middag i vores restaurant Le Transalpin. Priserne er som følger:
Middag i Le Transalpin
Voksne: 365 kr. pr. person pr. dag (forret, hovedret og dessert)
Børn (4–12 år): 145 kr. pr. barn pr. dag (hovedret og dessert)
Der er mulighed for at spise i restauranten Beef & Lobster mod tillæg.
Særlige tillæg
Juleaften og nytårsaften: Der opkræves obligatorisk tillæg ud over middagen.
– Juleaften: Voksne: 570 kr. · Børn (4–12 år): 195 kr.
– Nytårsaften: Voksne: 835 kr. · Børn (4–12 år): 270 kr.
Praktiske oplysninger
Kæledyr er velkomne: 185 kr. pr. dag (7 dage: 1208 kr.)
Overdækket parkering: 2150 kr. pr. dag (7 dage: 895 kr.)
Turistskat: ca. 2,86 € pr. person pr. dag for voksne over 18 år.