Hotel L’Aigle du Montana**** – Le Lac
Hotel beskrivelse
Det 4-stjernede Hotel L’Aigle du Montana er et intimt og varmt hotel beliggende i 2100 meters højde i hjertet af Village Montana.
Hotellet er for nyligt renoveret indtil et charmerende chalet bygget i sten og træ. Alle værelser har en storslået udsigt over resortet og alperne. Her har du let adgang til pisterne der lige udenfor hotellets dør.
Hotel L’Aigle du Montana har eget wellnessområde med pool og sauna hvor du kan slappe af efter en dag på pisterne.
Hotellet har egen resturant og morgenmad er inkluderet i opholdet. Det er muligt at tilkøbe aftensmad på hotellet, for priser for dette kan du kontaktes Thinggaard.
Bemærk, halvpension er obligatorisk ved ophold i julen og nytåret, det samme i uge 7 og uge 8.
Værelser
På Hotel L’Aigle du Montana kan Thinggaard tilbyde nedenstående værelser:
Classic værelse på ca. 12 m²
Et moderne værelse med en kingsize-dobbeltseng (kan ikke opdeles til enkeltsenge) og eget badeværelse med bruser.
Maks. 2 personer (2 voksne)
Classic værelse med balkon på 12 til 20 m²
Et komfortabelt værelse med en kingsize-dobbeltseng (kan laves som to enkeltsenge afhængigt af tilgængelighed), eget badeværelse med badekar eller bruser samt privat balkon. Nogle værelser har plads til en babyseng.
Maks. 2 personer (2 voksne)
Classic værelse med balkon og bjergudsigt på 16 til 20 m²
Et hyggeligt og moderne værelse med dobbeltseng (kan laves som to enkeltsenge afhængigt af tilgængelighed), badeværelse med badekar eller bruser og privat balkon med udsigt over bjergene.
Maks. 2 personer (2 voksne)
Superior værelse med balkon og bjergudsigt på 18 til 25 m²**
Et rummeligt værelse vendt mod sydvest med kingsize-dobbeltseng (kan laves som to enkeltsenge efter ønske), badeværelse med bruser og privat balkon med flot udsigt. Der er plads til en babyseng.
Maks. 2 personer (2 voksne)**
Faciliteter på værelset
Velkomstprodukter
Badekar eller bruser
Hårtørrer
Fladskærms-TV
Kaffe/te-faciliteter med elkedel
Badekåbe og tøfler
Værdiboks
Turistskat, skal betales i receptionen på hotellet
2,86 € pr. person (+18 år) pr. nat indtil 31.12.2025.
Med forbehold for ændringer ifølge gældende lovgivning.
Fakta
Fakta Hotel L’Aigle du Montana
| Liftkort | Inkluderet |
| Pension | Morgenmad |
| Afstand til lift | 150 m |
| Afstand til piste | 50 m |
| Afstand til centrum | 200 m |
| Afstand til skibus | 200 m |
| Reception | Ja |
| Restaurant | Ja |
| Slutrengøring | Inkluderet |
| Håndklæder & sengelinned | Inkluderet |
| Internet | Inkluderet |
| Pool | Ja |
| Bar | Ja |
| Wellness | Ja |
| Parkering | Ja |