Hotel Grafenwirt – Sommer
Hotel beskrivelse
Velkommen til Hotel Grafenwirt
Thinggaards 3-stjernede Hotel Grafenwirt inviterer til et gæstfrit ophold i traditionelle og historiske omgivelser på din sommerferie i Wagrain – inklusiv morgenmad, så du får den bedste start på dagen. Omgivet af caféer, restauranter og barer mærker man hurtigt den indbydende og hyggelige stemning som byen oser af. Vores danske værtspar glæder sig til at byde jer velkommen på traditionsrige Hotel Grafenwirt.
Faciliteter
Hotel Grafenwirt har sin egen bar, som byder både gæster og forbipassende ind til en forfriskning. Her kan I med fordel dele dagens oplevelser med hinanden eller andre rejsende i en stemningsfyldt og afslappet atmosfære.
Salzburg Sportwelt Card – Gæstekort
Bor du på hotel Grafenwirt, Pension Reiterhaus eller Apartment Reiterhaus får du inkluderet et Salzburger Sportwelt Card – gæstekort, der giver adgang til en masse aktiviteter i området Wagrain-Kelinarl. Med kortet får du dagligt entré til Wasserwelt Wagrain, vandreture med guide og rabat på en masse andre aktiviteter. Vær opmærksom på dette er ikke er et liftkort.
Sommer Card
Bor du på hotel Grafenwirt, Pension Reiterhaus eller Apartment Reiterhaus får du inkluderet et Sommer Card der giver adgang til en masse aktiviteter i området Wagrain-Kelinarl. Med kortet får du dagligt entré til Wasserwelt Wagrain, vandreture med guide og rabat på en masse andre aktiviteter. Vær opmærksom på det ikke gælder som liftkort.
Parkering
Hotellet har egen Parkeringplads, der er et dagligt gebyr for Parkering.
Hotel Grafenwirts historie
Hotellet har en lang og spændende historisk baggrund. For længe siden, helt tilbage i den sene middelalder stod i Wagrain en borg på Burghügel, som ligger bag ved hotellet. Denne borg tilhørte Greven af Goldegg og tjente ham som en jagthytte. Herfra førte en underjordisk passage ned til Grafenwirt, som blev benyttet som en sikker passage for indbyggerne. Efter ødelæggelsen i 1322 skiftede Grafenwirt ofte ejer, men blev dog altid drevet som gæstehus. Husets bedrift som bar nævnes historisk set for første gang tilbage i 1587. Sidenhen har flere traditionsrige ejere drevet det lille hus i ægte østrigsk ånd. Det har gjort at det gæstfri hotel den dag i dag stadig omfavner dets lange historie og traditioner.
Værelser
Fakta
Fakta om Hotel Grafenwirt
| Sommer Card | Inkluderet |
| Pension | Morgenmad |
| Håndklæder | Inkluderet |
| Linned | Inkluderet |
| Rengøring | Inkluderet |
| Parkering | Ja(Mod betaling) |
Faciliteter
| Lounge | Ja |
| Bar | Ja |
| WiFi | Gratis |
| Wellness | Nej |
| Pool | Nej |
Afstande
| Til nærmeste lift | 500 m |
| Centrum | 50 m |
| Indkøb | 300 m |
| Cykeludlejning | 3,4 km |
| Adventure Pool Wasserwelt | 850 m |
| Tennisplads | 1 km |
Beliggenhed
Hotel Grafenwirt