Hotel Alpina Bad Hofgastein
Hotel beskrivelse
Hotel Alpina i Bad Hofgastein er et 4-stjernet hotel beliggende i rolige omgivelser tæt på centrum af byen. Med kun få minutters gang til Schlossalmbahn-liften og skibussen lige foran døren, er hotellet ideelt placeret for skientusiaster. Hotellet tilbyder 67 værelser, alle indrettet i alpestil med balkon, fladskærms-tv og gratis Wi-Fi.
Efter en dag på pisterne kan du slappe af i hotellets wellnessområde, der inkluderer en indendørs termisk pool med 33°C varmt vand, aroma- og finsk sauna, dampbad, whirlpool og Kneipp-sti. Der er også mulighed for massage og andre behandlinger i hotellets kurafdeling.
Hotellets restaurant serverer dagligt en varieret menu med lokale og internationale retter. Der arrangeres også temabuffeter, galamiddage og live-musik. Om eftermiddagen tilbydes en snack i vintermånederne.
Hotel Alpina henvender sig til både par, familier og individuelle rejsende, der søger en afslappende skiferie med nem adgang til pisterne og komfortable faciliteter.
Fem gode grunde:
- Beliggenhed tæt på skiområdet og skibussen lige ved hotellet
- Omfattende wellnessfaciliteter med termisk pool og saunaer
- Varieret gastronomi med temaaftener og lokale specialiteter
- Komfortable værelser med balkon og gratis Wi-Fi
- Velegnet til både par, familier og individuelle rejsende
Værelser
Fakta
Hotel Alpina Bad Hofgastein
| Liftkort | Inkluderet |
| Pension | Morgenmad |
| Håndklæder | Inkluderet |
| Linned | Inkluderet |
| Rengøring | Inkluderet |
| Parkering | Ja |
Faciliteter
| Lounge | Ja |
| Bar | Ja |
| Skirum | Ja |
| Wi-Fi | Ja |
| Sauna | Ja |
| Pool | Ja (indendørs) |
Afstande
| Til lift/piste | 800 m |
| Centrum | 400 m |
| Skibus | 50 m |
| Indkøb | 400 m |
| Skileje | 300 m |