Hotel L´Aiguille Percée*** – Le Lac
Hotel beskrivelse
Det hyggelig og rustikke Hotel L´Aiguille Percée ligger i hjertet af området Le Lac. Hotellet har masser af charme og har en ideel beliggenhed til pister, butikker og der 100 meter til nærmeste lift.
Hotel L´Aiguille Percée har en skønt wellnessområde med indendørs pool, sauna og område til afslapning hvor du kan slappe af efter en god dag på ski.
Morgenmad er inkluderet og hotellet har en restaurant hvor der kan tilkøbes aftensmad. For pris på halvpension kan Thinggaard kontaktes.
Værelser
Vi kan tilbyde nedenstående værelser i Hotel L´Aiguille Percée:
Confort-værelser på ca. 16 m²
Vestvendte værelser beliggende på 2., 3., 4. eller 5. etage. Indrettet med en dobbeltseng (140×200), som kan opdeles til to enkeltsenge, TV samt badeværelse med bruser eller badekar og toilet. Der er ikke plads til babyseng på disse værelser.
Maks. 2 personer (2 voksne)
Privilege-dobbeltværelser på ca. 20 m²
Sydvendte værelser på 2., 3., 4. eller 5. etage. Indrettet med en dobbeltseng (140×200), privat balkon, TV samt badeværelse med badekar eller bruser og toilet. Der er plads til babyseng.
Maks. 2–4 personer (maks. 2 voksne pr. værelse)
Små familieværelser på ca. 17 m²
Vestvendte værelser på 1. etage med delt balkon. Indrettet med en dobbeltseng (140×190) og to sammenklappelige køjesenge til børn (fra 6 år), TV, badeværelse og separat toilet. Der er plads til babyseng.
Maks. 4 personer (2 voksne og 2 børn)
Privilege-trepersonersværelser på ca. 20 m²
Sydvendte værelser på 2., 3. eller 4. etage. Indrettet med en dobbeltseng (140×200) og en enkeltseng (90×200) eller tre enkeltsenge, privat balkon, TV samt badeværelse med badekar eller bruser og toilet. Der er plads til babyseng.
Maks. 3 personer (3 voksne eller 2 voksne og 1 barn)
Mezzanine-suiter på ca. 30 m²
Nord- eller sydvendte suiter på 5. etage. Indrettet med sovesofa i stuen (2 senge á 90×200), samt dobbeltseng (140×200) på mezzaninen (kan opdeles til to enkeltsenge ved forespørgsel), TV, badeværelse med badekar eller bruser og toilet. Nogle suiter har privat balkon. Der er plads til babyseng.
Maks. 4 personer (2 voksne og 2 børn eller 4 voksne)
Mezzanine-lejligheder på ca. 36 m²
Store lejligheder på 5. etage med to separate soveværelser på overetagen, hver med dobbeltseng (140×200 – kan opdeles til enkeltsenge ved forespørgsel). I stuen er der en sovesofa med to senge (90×200). Lejligheden har balkon, TV, badeværelse med badekar eller bruser og toilet.
Maks. 6 personer (f.eks. 4 voksne og 2 børn eller 2 voksne og 4 børn)
Faciliteter på værelset
Velkomstprodukter
Badekar eller bruser
Hårtørrer
Fladskærms-TV
Turistskat som skal betales i hotellets reception
1,87 € pr. person (+18 år) pr. nat indtil 31.12.2025.
Med forbehold for ændringer ifølge gældende lovgivning.
Fakta
Fakta Hotel L´Aiguille Percée
| Liftkort | Inkluderet |
| Pension | Morgenmad |
| Afstand til lift | 100 m |
| Afstand til piste | 100 m |
| Afstand til centrum | 50 m |
| Afstand til skibus | 50 m |
| Reception | Ja |
| Restaurant | Ja |
| Slutrengøring | Inkluderet |
| Håndklæder & sengelinned | Inkluderet |
| Internet | Inkluderet |
| Pool | Ja |
| Bar | Ja |
| Wellness | Ja |
| Parkering | Ja |