Residence Le Cheval Blanc (IH)
Hotel beskrivelse
Velkommen til Le Cheval Blanc
Her er der plads til at føle sig hjemme! Le Cheval Blanc har en fremragende beliggenhed i et roligt og solrigt område i Val Thorens.
Da pisterne ligger lige udenfor døren, gør det særligt attraktivt for dem, der ikke foretrækker at vandre flere kilometer i skistøvler.
De 163 lejligheder er fra 2-8 personer, og udstyret med alt det nødvendige køkkengrej.
Bl.a integreret køkken med (opvaskemaskine, køleskab, elektrisk komfur, ovn, kaffemaskine), satellit tv, internet, sikkerhedsboks og balkon.
Hvis i ønsker pool, fitness eller massage – kan i finde det i sportscenteret som ligger 5 minutter fra Cheval Blanc.
Der findes restauranter, bar, ski butikker og bageri i nærheden af Cheval Blanc.
Fakta
Fakta Le Cheval Blanc
| Liftkort | Inkluderet |
| Pension | Ingen, morgenmad kan leveres – spørg i receptionen |
| Afstand til lift | 200 m |
| Afstand til piste | 25 m |
| Afstand til Centrum | 550 m |
| Afstand til skibus | 50 m |
| Reception | Ja |
| Restaurant | I bygningen ved siden af |
| Slutrengøring | Nej |
| Sengelinned/ håndklæder | Inkluderet |
| Internet | Inkluderet |
| Pool | Nej |
| Bar | I bygningen ved siden af |
| Wellness | Nej |
| Parkering | Mod betaling |