CGH Boutique Residence Le Telemark***** – Le Lac
Hotel beskrivelse
Det lækre Residence Le Telemark er beliggenhed i Le Lac. Telemark ligger ved indgangen til Tignes og tæt på det berømte sø. Dette flotte chaletinspirerede lejligheds kompleks har hvad der skal til for at skabe de bedste rammer om jeres skiferie.
I kompleksets lounge ved receptionen, kan man læse i sin bog eller avis og slappe helt af ved den hyggelig åbne pejs. Til de spa glade sjæle byder Telemark på indendørs opvarmet swimmingpool, jacuzzi og sauna. Til dem der ønsker dagens ekstra motion er der skam også et fitness rum. Ønsker man at forkæle sig selv eller en man har kær, tilbyder Telemark også diverse behandler mod betaling.
Lejlighede er udstyret med alt det nødvendige udstyr for at kunne kreere en dejlig frokost eller aftensmad. Telemark tilbyder endda udlån af fondue og raclette udstyr (begrænset antal) hvis man ønsker at lave en fransk inspireret aften i ægte alpestil!
Opholdet inkluderer:
I hver lejlighed: sikker, sød snack, overraskelse til børn
Komfortsæt: badekåber og hjemmesko ved ankomst
Afslapningssæt: kaffekapsler og tebreve
Krydderisæt (med salt, peber, sukker, ketchup, sennep)
Hygiejnesæt: Øko-ansvarlige hår- og kropsplejeprodukter, servietbokse og toiletpapir efter behov
Midt under opholdet (efter anmodning) udskiftning af håndklæder
Værelser
2-værelses lejlighed til 4 personer:
2 vær. til 4 personer, 35-40 m2. Lejligheden har et soveværelse med 2 enkelte senge og en sovesofa til 2 personer i stuen. Lejligheden har tv, telefon, bad og toilet med hårtørre. Lejligheden har balkon samt køkken med ovn, kogeplader, opvaskemaskine, køleskab, kaffemaskine og elkoger. Slutrengøring er inkluderet i prisen (ekskl. køkken og opvask).
3-værelses lejlighed til 6 personer:
3 vær. til 6 personer, 50-55 m2. Lejligheden har et soveværelse med dobbeltseng og et soveværelse med 2 enkelt senge samt en sovesofa til 2 personer i stuen. Lejligheden har tv, telefon, bad og toilet med hårtørre. Lejligheden har balkon samt køkken med ovn, kogeplader, opvaskemaskine, køleskab, kaffemaskine og elkoger. Nogle lejligheder er i duplex. Slutrengøring er inkluderet i prisen (ekskl. køkken og opvask).
4-værelses lejlighed til 8 personer:
4 vær. til 8 personer, 70-80 m2. Lejligheden har et soveværelse med en dobbeltseng, 2 soveværelser med enkeltsenge og en sovesofa til 2 personer i stuen. Lejligheden har 2 badeværelser og 2 toiletter. Lejligheden har tv, telefon og hårtørre. Lejligheden har balkon samt køkken med ovn, kogeplader, opvaskemaskine, køleskab, kaffemaskine og elkoger. Nogle lejligheder er i duplex. Slutrengøring er inkluderet i prisen (ekskl. køkken og opvask).
Depositum:
400 € pr. lejlighed
Turistskat:
Til orientering (kan ændres af kommunen)
Ca. 3,85 € pr. dag pr. voksen, børn op til 18 år er fritaget.
Fakta
Fakta om Le Telemark
| Liftkort | Inkluderet |
| Pension | Ingen |
| Afstand til lift | 100 m |
| Afstand til piste | 50 m |
| Afstand til centrum | 450 m |
| Afstand til skibus | 300 m |
| Slutrengøring | Inkluderet |
| Håndklæder/ sengelinned | Inkluderet |
| Internet | Gratis internet |
| Reception | Ja |
| Restaurant | Nej |
| Bar | Nej |
| Pool | Ja |
| Wellness | Ja |
| Parkering | Ja, mod betaling |