Beitostølen Resort hytter
Hotel beskrivelse
Beitostølen Resort Hytter består af de to områder Hovi Hytter og Bergo Hytter, der begge er traditionelle norske træhytter med plads fra 6 til 24 personer.
Bergo Hytter er hyggelige træhytter med ugeneret beliggenhed. Her tilbydes 16 hytter i forskellige størrelser beliggende i små rækker. Fælles for dem alle er, at de ligger perfekt i centrum, dog ugeneret fra larm og trafikerede veje. Fra hytterne er der blot 100 meter til liften og pisten, så man bliver nemt de første og sidste på pisten. Hytterne plads fra 6 til 24 personer. Alle hytter er alle bygget i klassisk norsk stil med en masse træ, hygge og brændeovn/pejs.
Hovi Hytter er et hyggeligt hyttetun med traditionel hyttefølelse. Her ligger 12 hytter fordelt på rækker med 300 meter til centrum og med indkøbsmuligheder lige ovre på den anden siden af gaden. Alle hytterne er med pejs, 1 soveværelse med dobbeltseng og 1 soveværelse med 2 køjesenge.
Check-in sker på Beito Resort, Beistostølen.
Værelser
Fakta
Fakta om Beitostølen Resort Hytter
| Liftkort | Ikke inkluderet |
| Pension | Ingen |
| Afstand til lift | 300 – 500 m |
| Afstand til piste | 300 – 500 m |
| Afstand til centrum m. | 0 |
| Afstand til skibus | 200 – 300 m |
| Reception | Nej |
| Restaurant | Nej |
| Slutrengøring | Kan tilkøbes |
| Sengelinned og håndklæder | Kan tilkøbes |
| Internet | Gratis |
| Pool | Nej |
| Bar | Nej |
| Wellness | Nej |
| Parkering | Ja (Mod betaling) |